84. VUKOV SABOR U TRŠIĆU

Autor: Administrator , 21. 9. 2017. 10:07

Direktorka Osnovne škole Trpinja, nastavnice razredne nastave i nastavnica srpskog jezika, zajedno sa koleginicama i kolegama koji predaju u Republici Hrvatskoj u nastavi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu,  prisustvovale su 15.09.2017. godine stručnom skupu „84. Vukov sabor“ u Tršiću.

Vukov sabor održava se od 1933. godine i najstarija je kulturna manifestacija u Srbiji. Ove godine sabor obeležava tri velika jubileja: 230 godina od rođenja Vuka Stefanovića Karadžića, 250 godina od rođenja Filipa Višnjića i 700  godina manastira Tronoša. Posetioci naučnog skupa imali su priliku da čuju naučne radove Boška Suvajdžića, Miodraga Matickog, Svetislava Basare i drugih koji su izneli svoje naučne teze  o Vuku S. Karadžiću i njegovom radu.

Nakon naučnog skupa učesnici su posetili rodnu kuću Vuka Karadžića, a po povratku i manastir Tronošu. Učitelji su se u večernjim časovima uputili u Republiku Hrvatsku gde će i dalje da nastave da uče đake ljubavi prema srpskom jeziku, ćiriličnom pismu i Vukovom delu.

NAJMLAĐI U BIBLIOTECI

Autor: Administrator , 21. 9. 2017. 09:20

Sa učenicima prvog razreda bibliotekarka je održala njihov prvi čas u školskoj biblioteci. Bibliotekarka je učenike upoznala sa prostorom školske biblioteke, objasnila  šta je to biblioteka i razliku između biblioteke i knjižare te kako su knjige smeštene u biblioteci.Prvi čas u biblioteci je završio uz rešavanje zadataka i bojanje sličice uz obećanje da će uskoro opet posetiti biblioteku.

BERBA GROŽĐA U ŠKOLSKOM VRTU

Autor: Administrator , 15. 9. 2017. 14:20

U okviru projekta „ Eko uzgoj voća“, učenici nižih razreda zajedno sa svojim učiteljima pripremali su se za berbu grožđa.

Pre nekoliko godina učenici nižih razreda krenuli su u sadnju starih ekološki uzgojenih vrsta voćaka. Sve vreme od sadnje, učenici su vodili brigu o voćkama i redovno ih obilazili. Ove godine stiglo je vreme i za branje prvih plodova.  S  nestrpljenjem i velikom zainteresovanošću za rad učenici su isčekivali početak berbe.Za neke je to  bila prva berba.Pripremili smo košare i makaze za berbu. Dolaskom na mesto berbe učenici  su najpre  ponovili naučeno gradivo „ Od sadnje do berbe.“  Dobro  su zapamtili šta sve treba uraditi da bi se došlo do prvih plodova zdravog, nešpricanog voća. Rasporedili smo se i krenuli u branje prvih plodova.

Smehu, radosti i sreći zbog prvih slasnih grozdova nije bilo kraja.

Po završetku berbe uživali smo u slasnim plodovima našeg rada.Priliku da probaju grožđe imali su svi koji su se tada našli u našoj blizini.

OBELEŽEN HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN

Autor: Administrator , 12. 9. 2017. 14:06

I ove godine učenici razredne nastave su sa svojim učiteljicama na prikladan način obeležili Hrvatski olimpijski dan koji je poznat pod skraćenim nazivom HOD, a posvećen je datumu utemeljenja Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO-a) – 10.septembar. Okupljeni u dobrom društvu, na školskom igralištu, naši su najmlađi pokazali šta sve umeju i znaju, a sve s ciljem podsticanja dece na aktivno bavljenje sportom te promicanja vrednosti olimpizma. Ove godine prisetili smo se i nekih starijih, pomalo zaboravljenih, igara kao što su klikeranje i  preskakanje gume. Bilo je tu i fudbala, izbijača, trčanja s ciljem razvijanja pozitivne slike o sebi i  jačanju samopouzdanja. Cilj nam je bio da učenici  poštuju pravila igre, da poštuju saigrače, da razvijaju veštinu kontrole emocija, sarađuju u timu, da prihvataju pobedu i poraz, timski rad... Simbol ove tradicionalne manifestacije proslave olimpizma je bela majica koja predstavlja “zastavu  prijateljstva“ jer je bela podloga olimpijske zastave na kojoj je ucrtano pet krugova danas opšte prihvaćen olimpijski simbol univerzalnog fer pleja, prijateljstva i mira.

Umorni i zadovoljni na kraju dana svi smo bili pobednici!!!

SVEČANA PRIREDBA ZA ĐAKE PRVAKE

Autor: Administrator , 7. 9. 2017. 12:22

Tradicionalnom školskom priredbom i besplatnim kompletom udžbenika  koje su dobili na poklon od Opštine Trpinja naši su prvačići započeli novu školsku godinu.

Novih 8 mališana zakoračilo je u školu i đačke klupe. Reči dobrodošlice novim školarcima i njihovim roditeljima uputiо je direktor škole gospođa Vesna Vujić, te im poželela srećan polazak u školu. Naši najmlađi učenici su uživali u prikladnom programu koji su im pripremili njihovi stariji drugari. Tako su im otkrili šta se zbiva kad vrtić omali i koje to radosti i slatke muke donosi škola i školski dani.  Sve to uz puno pesme i plesa naše je mališane ostavilo bez daha i nadamo se da im je ulepšalo početak školovanja.

PRVI NASTAVNI DAN

Autor: Administrator , 5. 9. 2017. 12:12

Prvi dan nastave svi očekuju sa nestrpljenjem. Nakon letnjeg raspusta učenici se vraćaju u svoje školske klupe.

Učenici  su sa svojim nastavnicima započeli prvi nastavni dan molitvom u Crkvi.Nakon molitve uputili su se u školu u kojoj su proveli tri školska časa te su dobili potrebne informacije o rasporedu časova,smena i prostora.

OBAVEŠTENJE O POČETKU ŠKOLSKE 2017/2018. GODINE

Autor: Administrator , 31. 8. 2017. 10:19

U ponedeljak, 4. septembra počinje nova školska godina.

Mole se učenici da u 8.45 časova dođu u školu odakle će  se sa svojim odeljenskim starešinama uputiti u crkvu. Nakon molitve, učenici će se uputiti natrag u školu gde će dobiti osnovne informacije o rasporedu časova, smena i prostora.

Svim učenicima srećna i uspešna nova školska godina!

« Lipanj 2017 »