« Listopad 2024 »

Jelovnik za OKTOBAR mesec .doc

OBELEŽEN SVETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA
Autor: Administrator , 15. 10. 2024.

U četvrtak, 10. oktobra 2024. godine, obeležili smo Svetski dan mentalnog zdravlja. Ovaj dan se obeležava svake godine širom sveta s ciljem podizanja svesti o važnosti mentalnog zdravlja i promovisanja mera za njegovo unapređenje. Tema Svetskog dana mentalnog zdravlja menja se svake godine, a fokus je često na borbi protiv stigme povezane s mentalnim poremećajima, podizanju svesti o važnosti prevencije i pružanja podrške osobama koje se suočavaju s problemima mentalnog zdravlja. Ovogodišnji Svetski dan mentalnog zdravlja ima za temu „Zdravlje na radnom mestu“ kojom se pokušava naglasiti vitalna povezanost između mentalnog zdravlja i radnog mesta. Sigurno, zdravo i podržavajuće radno okruženje doprinosi mentalnom zdravlju zaposlenika, dok loši i nezdravi radni uslovi, koji uključuju stigmu, diskriminaciju i uznemiravanje, predstavljaju rizike za mentalno zdravlje, smanjuju kvalitetu života te posledično radnu produktivnost i mogu ozbiljno narušiti njihovu dobrobit. U saradnji sa Obiteljskim centrom, Područne službe Vukovarsko-sremske, a u okviru našeg školskog preventivnog programa, u školi je održano predavanje pod nazivom „Kvalitetnijom komunikacijom do boljeg mentalnog zdravlja – Kako komunicirati s teškim i zahtevnim roditeljima?“. Predavanje su održale stručne radnice Obiteljskog centra Dajana Marjanović i Marina Matković koje su nas upoznale s primerima teških i zahtevnih roditelja i objasnile šta je dobra saradnja s roditeljima i kako je ostvariti te kako treba komunicirati prilikom rešavanja problema. Takođe su nam predstavile dve metode (VECS metoda i Sendvič metoda) i objasnile korake kojima treba ići u rešavanju problema, naglašavajući značaj smirivanja situacije radi brige o svom i mentalnom zdravlju sagovornika. O tome koliko je zapravo mentalno zdravlje bitno govori i sama definicija zdravlja koju je 1926. godine dao Andrija Štampar: „Zdravlje je stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti“ te je važno napomenuti da dobro mentalno zdravlje ne podrazumeva jedino odsutnost mentalnih bolesti, jer kao što za fizičko zdravlje moramo paziti na prehranu, dovoljno sna, fizičku aktivnost, tako i za dobro mentalno zdravlje moramo aktivno raditi. Nekada nam je za očuvanje mentalnog zdravlja potrebna samo šetnja u prirodi ili kafa s prijateljem, ali nekada život stavi pred nas veće prepreke te nam je potrebna veća podrška, pomoć i savet kako bismo očuvali svoje mentalno, odnosno na vreme brinuli o svom mentalnom zdravlju.

Ovaj dan služi kao podsetnik da mentalno zdravlje zaslužuje jednaku pažnju kao i fizičko zdravlje te da su podrška, prevencija i pravovremeno lečenje ključni faktori za unapređenje kvalitete života.