« Listopad 2024 »

Jelovnik za OKTOBAR mesec .doc

DEČIJA NEDELJA
Autor: Administrator , 18. 10. 2024.

Tradicija obeležavanja Dečije nedelјe u svetu i kod nas veoma je duga. Dečija nedelјa se obeležava da bi deca ostala u središtu društvenih nastojanja da budu srećna, zaštićena, da žive u zdravom i sigurnom okruženju u kojem mogu da ostvare maksimum svojih potencijala. Obeležava se uvek u prvoj punoj sedmici oktobra i traje sedam dana.Cilj ove manifestacije  je usmeriti pažnju najšire javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s decom i za decu. U tim danima provode se posebne i prikladno odabrane igre, priredbe i stvaralačke aktivnosti dece za decu, pokreću se nove akcije od šireg značaja za razvoj, vaspitanje i dobrobit dece, podstiče volonterski društveni i stručni rad odraslih s decom, uz aktivnu participaciju dece u aktivnostima lokalne zajednice i šire.

U našoj školi smo za temu odabrali  "Zajedništvo i prijateljstvo", a glavna aktivnost uključivala je simboličnu upotrebu balona sa porukama. Učenici nižih razreda su prvo pripremali svoje balone na kojima su ispisivali poruke o zajedništvu, prijateljstvu i međusobnom poštovanju. Na balonima su se našle mnoge pozitivne misli, kao što su „Prijatelji su blago“, „Zajedno smo jači“, „Pomažimo jedni drugima“ i mnoge druge kreativne poruke koje su izražavale važnost solidarnosti i druženja. Nakon toga, svi učenici su učestvovali u jedinstvenoj aktivnosti - ukrštanjem traka su vodili balone kroz školski hodnik. Trake su simbolizovale povezanost među decom, jer su svi zajedno radili kako bi baloni ostali u vazduhu i putovali kroz prostor. Ova aktivnost je na zabavan način pokazala koliko je važno zajedništvo i kako zajedničkim radom možemo postići velike stvari. Osim što je pružila priliku za igru i zabavu, ova aktivnost je imala i važnu edukativnu svrhu – podsetila je sve učenike na značaj prijateljstva i solidarnosti u svakodnevnom životu. Dečija nedelja je, kao i svake godine, doprinela jačanju timskog duha i stvaranju pozitivne atmosfere u školi. Zahvaljujući kreativnim idejama i entuzijazmu učenika i nastavnika, ova Dečja nedelja će ostati zapamćena kao posebno uspešna i ispunjena radošću, zajedništvom i pravim vrednostima.