> Knjižnica

ŠKOLSKA BIBLIOTEKA OŠ TRPINJA

Školska bibilioteka je informacijsko, medijsko i komunikacijsko središte škole. Kao izvor informacija i znanja prvenstveno je namenjena učenicima i učiteljima, ali je i mesto okupljanja i provođenja izvannastavnog i slobodnog vremena. Školska biblioteka je mesto prilagođeno potrebama učenika, te im omogućuje učenje i samostalno istraživanje. Ona nam služi za kulturne i javne delatnosti kao što su organizovanje kulturnih i javnih sadržaja, književnih susreta, takmičenja u znanju, tematskih izložbi, tribina, predavanja.Naša biblioteka je mesto gde se učenik uvodi u svet knjige i čitanja.

Zadaće školske biblioteke:

- osigurati pristup izvorima znanja
     - promoviranje slobode mišljenja
     - saradnja sa učenicima, učiteljima i roditeljima
     - poticanje čitanja – razvijanje čitalačke veštine
     - samostalno pronalaženje informacija
     - rad sa darovitim učenicima
     - pomoć učenicima sa posebnim odgojno-obrazovnim potrebama
     - pratiti i ispitivati zanimanje učenika za knjigu

Ali najveća zadaća školskog bibliotekara je da stvori od učenika čitaoca koji će rado uživati u književnim delima.

Delatnost bibliotekara obuhvata:

- odgojno-obrazovnu delatnost
     - stručni rad
     - kulturnu javnu delatnost.

Školsku biblioteku koristi stotinjak učenika i tridesetak zaposlenika. Biblioteka poseduje

4 300 jedinica bibliotekarske građe, a takođe u biblioteci imamo nemali broj časopisa, DVD-a i VHS-a.

Od školske 2015/2016. godine  škola dobija program za bibliotečko poslovanje  u eletronskom obliku u kojem će biti evidentirane sve monografske publikacije i svi članovi biblioteke, te će se i posudba vršiti eletronskim putem.

Učenici redovno posećuju školsku biblioteku i uključeni su u dva škola projekta:

1. "Čitamo mi, to znaju svi"- učenici 3. razreda

2." Knjiga svaki dan"- učenici 7. i 8. razreda

Radno vreme školske biblioteke:

utorak, četvrtak i svaki drugi petak od 9.00 do 15.00 časova.

« Rujan 2017 »