« Ožujak 2016 »

Povijest

Ulaz u školu     Osnovna škola Trpinja uTrpinji je škola u kojoj se za pripadnike srpske nacionalne manjine nastava odvija na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu po Modelu A.

Prvi zapis o mestu Trpinja i školi u Trpinji je iz 1890.godine, koji je zapisao učitelj Stevan Radić u Spomenici za nižu pučku školu u Trpinji. Škola u Trpinji je osnovana 1776.godine – „Daklem, godine 1776. ustroji sveštenik Ilija školu u Trpinji, a godine 1784. sazidaše Trpinjci školsku zgradu.„

O broju dece, koja su u to vreme pohađala školu, nema podataka. 1878.godine škola u Trpinji je proglašena Općom pučkom školom i od toga perioda pa do početka 20. veka za školu sposobne dece je u proseku bilo 200-210. Od početka 20. veka pa do kraja II svetskog rata broj polaznika škole u Trpinji kretao se od 200-250 đaka, a od kraja II svetskog rata pa do 90-ih godina 20. veka prosečan broj učenika je 240. Zadnjih 10 godina 20. veka došlo je do smanjenja broja učenika (prosečno 175 učenika) i taj broj se i dalje smanjuje. Danas školu pohađa stotinjak učenika raspoređenih u osam razrednih odeljenja.
Škola je više puta menjala ime – Osnovna škola Trpinja, zatim Osnovna škola „Šesti septembar 1943.“, pa Osnovna škola „Sveti Sava“ i danas nosi prvobitno ime – Osnovna škola Trpinja.
            „Različitost je naša posebnost“ – ovim sloganom želimo istaći aktivnosti naše škole, koje su veoma brojne i uspešne.
        Svake godine izdajemo školski časopis pod nazivom „Naš list“ koji je pokrenut u toku školske 1999./2000.godine. U pripremanju i izradi časopisa aktivno učestvuju svi učenici naše škole, kao i učitelji, kroz mnogobrojne izvannastavne aktivnosti koje su ponos naše škole.
            Školsko dvorište i vrt je mesto vaspitanja i odmora o kome se brinu svi zaposlenici naše škole, učenici i njihovi roditelji te tako razvijamo ekološku svest kod učenika, osećaj za očuvanje i uređenje prirode i okoliša i uključujemo ih u društveno-koristan rad. U školskom dvorištu se nalazi etno kuća (mesto gde se izučava istorija našeg zavičaja) u kojoj čuvamo starine od zaborava, a deo zbirke (stara kola, radila…) ukrašava školski vrt. Uređeno školsko dvorište i vrt odličan je prostor za učenje u prirodi, sport i rekreaciju, odmor, izvođenje izvannastavnih aktivnosti, održavanje priredbi i manifestacija i svih ostalih školskih aktivnosti koje redovito provodimo.
         Geslo naše škole glasi: „Mi uvažavamo individualne razlike, svaki učenik prema svojim sposobnostima.“

Školsko dvorište