IZ BAKINOG ORMANA
Autor: Administrator , 5. 4. 2019.

U sklopu projekta „Mali volonteri“ koji se provodi i ove školske godine u našoj školi, učestvovali su i učenici 3. i 4. razreda. Cilj projekta je unapređivanje volonterskih aktivnosti potrebnih za razvijanje empatije, tolerancije, humanosti i međukulturne različitosti.

Učiteljice i učenici 3. i 4. razreda su osmislili radionicu u kojoj su učestvovali učenici i njihove bake. Kod učenika koji nemaju bake, u pomoć su priskočile mame.  Želja im je bila da kroz neformalno druženje u radionici ulepšaju bakama njihove staračke dane i da se one osete korisnim i nezapostavljenim članovima naše male sredine, ali i da učenici nauče šiti i na taj način vežbati tzv. „finu motoriku“.

Radionicu smo nazvali „Iz bakinog ormana“. Ovaj naziv je potaknuo sećanja naših baka na njihove ormane u koje su one kao mlade devojke prispele za udaju sa puno ljubavi i pažnje spremale svoje ručne radove. Pošto su bake vešte sa iglom i koncem, pokazale su svojim unučićima kako se šije i pomogle im napraviti krpene lutke kakve su i njima nekada šile njihove bake.

Pravili smo mačke od čarapa. Prvo smo iskrojili čarapu, a zatim su bake učile šiti svoje unučiće. Pokazale su im kako se uvlači konac u iglu, kako se konac veže u čvor i kako treba pravilno pridržavati platno dok se šije da se ne bi uboli iglom. Većini učenika je ovo bio prvi susret sa iglom i koncem, posebno dečacima. Kada smo sve zašili, mačke smo napunili vatom, zalepili oči i njušku i iscrtali brkove. I naše igračke su bile gotove i spremne da se stave u „bakin orman“. Učiteljice su izradile orman od kartona po uzoru na nekadašnje kredence.

U ovom smo druženju svi uživali. Bake su bile jako srećne što su se družile sa svojim unučićima i što su ih naučile nešto korisno, a unučići što su bakama pružili jedno prijatno i veselo popodne. U želji da se ovakva druženja nastave, razišli smo se sa osmesima na licima.