TRPINJA
Trpinja se nalazi u severozapadnom delu Vukovarsko-srijemske županije, u severoistočnom delu Republike Hrvatske, na 18°54' IGD i 45°25' SGŠ. Tačnije, naselje je smešteno jugoistočno od Osijeka, severozapadno od Vukovara i Novog Sada, na magistralnom putu Vukovar - Osijek. Prema tome, nalazi se u istočnom delu Republike Hrvatske, a time i u južnom delu centralne Evrope.
Trpinja je smeštena u plodnoj Panonskoj niziji, u njenom južnom delu koji pripada Istočnohrvatskoj niziji, a na njenom krajnjem istoku. Naselje je smešteno u blizini graničnog pojasa sa najisturenijim zapadnim delovima obronaka Fruške gore.
Kao centralno i upravno naselje Opštine Trpinja ulazi u sastav Vukovarsko-srijemske županije i kao opština graniči: sa županijom Osječko-baranjskom na severu, sa opštinom Borovo na istoku, opštinama Bogdanovci i Nuštar na jugu, na jugozapadu sa opštinom Tordinci, a na jugoistoku sa gradom Vukovarom. Opština Trpinja obuhvata naseljena mesta Trpinju, Veru, Bobotu, Ćelije, Ludvince, Pačetin i Bršadin i rasprostranjena je na 120,07 km2. Teritorijom opštine teče reka Vuka u dužini od 8 km, a područjem opštine proteže se i Bobotski kanal ukupne dužine 20 km. Područje opštine je izrazito ravničarsko, zemljište je veoma plodno, a od zemlje preovlađuje crnica. Na području opštine ukupno je zemljišta 12.387 ha, od toga oranice i vrtovi 10.389 ha, voćnjaci 168 ha, pašnjaci 338 ha, šume 338 ha; a ostalo su neplodno zemljište, livade, tršćaci i bare.
Prema popisu stanovništva iz 2001. godine na području opštine živi 6603 stanovnika, u Trpinji 1837 stanovnika. Prosečna gustina naseljenosti opštine iznosi 55 stanovnika na km2.
Položaj Vukovara (Trpinje) prema velikim regionalnim celinama JI i Srednje Evrope:
1-panonski prostor, 2-dinarski prostor, 3-balkanski prostor, 4-karpatski prostor, 5-sredozemni prostor, 6-srednjeevropski prostor, 7-alpski prostor (Vukovar u europskome i hrvatskom prostoru, Dragutin Feletar)
Položaj Vukovara (Trpinje) u mreži osnovnih saobraćajnih smerova: 1-dunavski vodeni prostor, 2-savski vodeni prostor, 3-podunavski željezničko-drumski smer, 4-posavski smer, 5-podunavski smer, 6-severnobosanski smer, 7-bački smer (Vukovar u europskome i hrvatskom prostoru, Dragutin Feletar)
karta3.jpg